Idea

Wyścig Nutella Mini Tour de Pologne stanowi część składową jednej z największych imprez sportowych w Polsce - wyścigu kolarskiego Tour de Pologne UCI World Tour. Podczas gdy w Tour de Pologne startują profesjonalne drużyny kolarskie, tak wyścig Nutella Mini Tour de Pologne ma formułę otwartą i dedykowany jest dla dzieci w wieku 8-12 lat. Dodatkowo od sezonu 2014 wyścig Nutella Mini Tour de Pologne został wzbogacony o rywalizację o Puchar Młodzików, w której startują zawodnicy w wieku 13-14 lat posiadający licencje kolarskie. Taki podział ma pozwolić małym fanom dwóch kółek na w pełni bezpieczną zabawę, natomiast dla młodzików to szansa na pokazanie swoich umiejętności sportowych zdobytych w klubach kolarskich. 

U podstaw wyścigu Nutella Mini Tour de Pologne leży promocja aktywnych form spędzania czasu jako elementu składowego prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Organizatorem Nutella Mini Tour de Pologne jest Lang Team. To instytucja szczególnie zasłużona w popularyzacji kolarstwa w Polsce. Jej założycielem i szefem jest znakomity polski sportowiec Czesław Lang – pierwszy kolarz z dawnego „bloku wschodniego”, który podpisał kontrakt zawodowy. Odnosił on sukcesy w prestiżowych wyścigach, takich jak Tirreno Adriatico (1983) i Giro d'Italia (1986). Jest srebrnym medalistą olimpijskim w szosowym wyścigu indywidualnym (1980), a także srebrnym (1977) i brązowym (1979) medalistą drużynowych Mistrzostw Świata na 100 km. Czesław Lang ma również na swoim koncie spore osiągnięcia jako menedżer sportu. Jest dyrektorem: Tour de Pologne, Skandia Maraton Lang Team, Nutella Mini Tour de Pologne, Tour de Pologne dla Amatorów, Plus Grand Prix MTB. Uczynił z Tour de Pologne imprezę rangi światowej. Wprowadził ją do cyklu UCI WorldTour.